Covid
Przejdź do treści

Krwawienia

Postępowanie w przypadku krwawienia z nosa

Najprostsze działanie polega na pochyleniu głowy do przodu przez chorego i ułożeniu zimnego okładu na szyi.

W sytuacji, gdy krwawienie jest silne i nie ustępuje samoistnie, należy zacisnąć skrzydełka nosa i przytrzymać przez jakiś czas. Należy pamiętać o pozycji lekko pochylonej do przodu, zapobiegającej spływaniu krwi do żołądka.

Jeżeli pomimo tych działań krwawienie z nosa utrzymuje się, należy założyć tamponadę - wykonywaną w szpitalu lub ambulatorium przez uprawniony personel.

Konieczne czynności :

  • pozycja siedząca

  • głowa pochylona do przodu

  • oczyszczamy nos

  • uciskamy skrzydełka nosa

  • zakładamy zimny okład na kark

Opatrywanie krwawień i krwotoków

Wyróżniamy krwawienie zewnętrzne i wewnętrzne.
W krwawieniu zewnętrznym postępowanie jest miejscowe. W miejscu wystąpienia krwawienia nakładamy opatrunek jałowy (jałowe gaziki) i uciskamy bezpośrednio miejsce krwawienia (np. nakładając kawałek zwiniętego bandażu). Pozostawiając ucisk miejscowy całość bandażujemy tak, aby opatrunek się trzymał, ale nie powodował niedokrwienia kończyny, bądź okolic miejsca zranienia (należy obandażować z wyczuciem).

Tak skonstruowany opatrunek jest nazywany opatrunkiem uciskowym; nie należy mylić go z opaską uciskową, która działa na zasadzie ucisku na całej swojej szerokości, a nie tylko w miejscu przyłożenia ucisku (miejsce krwawiącej rany). Jeżeli opatrunek będzie nasiąkał krwią, należy dołożyć gazików, nie zdejmując starych i nie zwalniając ucisku.

W momencie, gdy mimo tych działań krwawienie nie ustaje, należy zastosować ucisk na tętnicy powyżej miejsca krwawienia. a w ostateczności zastosować opaskę uciskową - powinna być raczej używana tylko w ciężkich stanach takich jak amputacja lub zmiażdżenie, ponieważ istnieje duże ryzyko spowodowania niedokrwienia poniżej miejsca opaski uciskowej.


Wróć do spisu treści